#zostańwdomu DZIAŁAJ TWÓRCZO -18 -03-2020

#zostańwdomu DZIAŁAJ TWÓRCZO -18 -03-2020

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii zachęcamy wszystkie dzieci do pozostania w domu. Sposobem na nudę jest twórcze spędzania wolnego czasu. Rozpoczynamy cykl propozycji dla dzieci z zajęć plastycznych #zostańwdomu DZIAŁAJ TWÓRCZO. Nasze propozycje:

 

                                                         43. WYCINANKA KURPIOWSKA

 

Wycinanka jest to ozdoba wycięta z papieru za pomocą nożyc. W Polsce charakterystyczna szczególnie dla twórczości ludowej. Wycinanka kurpiowska jest wielobarwną wycinaną w formie zielka, czyli wielokolorowego drzewka o odrealnionym kształcie. Kolejna forma to kółka jednobarwne, czasem naklejane na kontrastujące tło. Właśnie taką wycinankę spróbuj wykonać.

Przykłady wycinanki kurpiowskiej.

 

 

Jak zrobić wycinankę kurpiowską krok po kroku.

 

                                                        42. PEJZAŻ Z LOKOMOTYWĄ – nauka rysowania perspektywy zbieżnej

Zastosowanie w rysunku perspektywy zbieżnej pomoże uzyskać złudzenie optyczne, głębię w obrazie. W naszej pracy zastosujemy jeden punkt zbiegu na linii horyzontu, pociąg świetnie się do tego nada. Patrząc na poniższe rysunki, wykonaj krok po kroku pejzaż z pędzącą lokomotywą.

Materiał  pomocniczy w nauce rysowania brył w perspektywie zbieżnej: 

 

 

                                                        41. TUKAN – nauka rysowania ptaków pastelami suchymi

Tukan to egzotyczny ptak o pięknym ubarwieniu. By go narysować skorzystaj ze zdjęcia, które możesz znaleźć w internecie. Pastele suche są świetne do rozcierania i łączenia kolorów. Kolory nakładamy od jasnych do ciemnych, a nadmiar kredy zmiatamy miękkim pędzlem. Pamiętaj by w trakcie rysowania często myć ręce i podkładać czysty papier pod dłoń, tak by nie zabrudzić pracy.

 

 

                                                            40. RAKIETA – praca przestrzenna

Wykonanie rakiety to zadanie skierowane do chłopców i nie tylko. Niektóre materiały do wykonania zadania to  odzysk z recyklingu: rolka po papierze do rąk, część opakowania po jajkach i folia aluminiowa. Kieruj się instrukcją, a zrobisz zabawkę do świata wyobraźni.  

 

                                                                          39. MARGARET KI  – techniki łączone 

Łączenie pasteli olejnych z farbami akrylowymi jest możliwy bo obydwie techniki nie są transparentne. Warto eksperymentować w pracy twórczej, w ten sposób uczymy się i doświadczamy nowych wyzwań.

 

                                                    38. KWIATKI NA DZIEŃ MATKI

Dzień Matki to okazja by okazać naszą miłość. Wykonaj laurkę z bukietem kwiatów i serdecznymi życzenia dla kochanych mam, mamuś, mateczek i mamć. 

 

                                                             37. MAŁY FOTOGRAF – zabawa z aplikacjami

Telefony komórkowe dają dzisiaj możliwość bycia fotografem. Oprócz zdjęć możemy zabawić się w artystę. Ściągnij darmowa aplikację na swój telefon np. Art Pencil Camerai i przekształcaj zdjęcia w obrazy. Tematem moich fotografii była przyroda, ale fantastyczne efekty otrzymasz z portretem czy pejzażem.

 

                                                      36.   PSZCZOŁY – wydzieranka i wycinanka

Światowy Dzień Pszczół  obchodziliśmy 20 maja 2020 r. Pszczoły nie tylko produkują miód, ale poprzez zapylanie roślin, są  producentami żywności. Możemy więc śmiało powiedzieć, że to najważniejsze zwierzęta na świecie. Pamiętając o naszych małych przyjaciołach wykonamy kolorową, wydzieraną z papieru łąkę i wesołe pszczoły.

 

                                                      35. MOTYL – technika drapana

By móc wydrapać rysunek musi być odpowiedni podkład. W tym celu kartkę papieru o wysokiej gramaturze (karton) zarysowujemy pastelami olejnymi w kolorowe kwadraty. Tak przygotowaną kartkę zamalowujemy farbą akrylową czarną lub w innym ciemnym kolorze. Po wyschnięciu farby naszkicuj ołówkiem lub białą kredką motyla. Teraz można delikatnie, patyczkiem wydrapywać rysunek. Zdrapaną farbę akrylową z kartki usuwaj szerokim pędzlem. 

 

                                                 34. PISKLĘTA – do wykonania z kolorowego papieru

Zielona przyroda zagościła już na naszych łąkach i drzewach. A w gniazdach pojawiły się pisklęta. Ptaszki wykonasz wykorzystując rolki z papieru toaletowego,  kolorowy papier, klej i nożyczki. Kieruj się instrukcją na zdjęciach.

                                               

                                       33. WIEWIÓRKImalujemy farbami akwarelowymi

Dzisiaj namalujemy wiewiórki farbami akwarelowymi. Zwierzęta naszkicuj ołówkiem, korzystając ze zdjęć. Farby nakładaj miękkim pędzlem warstwami, a papier przyklej taśmą malarską by w czasie pracy się nie marszczył. Jeśli chcesz domalować szczegóły, pamiętaj by poprzednia warstwa farby była sucha. Powodzenia.

 

                                                      32. ŚLIMAKI – praca z papieru

Kolorowe papierowe ślimaki są łatwe w wykonaniu i ślicznie się prezentują w otoczeniu przyrody. Wystarczy kolorowy papier, nożyczki i ołówek. Dwa równe paski połącz w jeden długi, a na końcu jednego wytnij rogi. Zwiń pasek tak by powstała muszla, sklej, narysuj oczy i buzie. Gotowe.

 

                                                     31. DESZCZ – pastele olejne

Zimni ogrodnicy,  św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja)   zamienili słoneczne dni na chłodne i deszczowe. Będąc w domu patrzymy na świat zza okien zalanych deszczem. Używając pasteli olejnych spróbuj narysować ten widok. Pomogą w tym kolory stonowane, szary i czarny. Do narysowania kropel użyj kredek lub miękkiego ołówka 8B i korektora.

 

                                                          30.BALETNICA

Do wykonania tancerki przydadzą się umiejętności techniczne. Szkielet baletnicy musimy wykonać z drutu, poproś kogoś dorosłego o pomoc. Owinięcie drutu bibułą i wykonanie sukienki nie powinno być trudne. Kieruj się instrukcją na zdjęciach, a na pewno osiągniesz sukces i satysfakcję.

 

                                                        29. MAKI  – nauka malowania kwiatów akwarelami   

Przypominam, do malowania akwarelami używamy papieru o wyższej gramaturze i z fakturą. Kwiaty zaczynamy malować od płatków, w różnych odcieniach czerwieni. Na przygotowanej palecie możesz łączyć barwy lub przez dodanie dużej ilości wody malować farbą delikatnie, laserunkowo. Nadmiar wody na pędzlu odsączaj w przygotowany papier do rąk. Jeśli wilgotne płatki dotkniesz pędzlem z nasyconym kolorem, farba rozleje się nadając kwiatom naturalnych przebarwień. Do namalowania tła musimy obraz przykleić do stołu taśmą malarską. Mocno rozcieńczona farba mogłaby zniekształcić papier. Łodygi i wnętrza kwiatów maluj po wyschnięciu tła i płatków. Patrz na fotografie i działaj twórczo. 

 

                                                   28. KWITNĄCA JABŁOŃ – techniki mieszane

Wiosna to czas kwitnienia drzew owocowych. Do wykonania kwitnącej jabłoni zastosujemy farby plakatowe, akrylowe i plastelinę. Pień i gałęzie drzewa pomaluj farbą akrylową, ona po wyschnięciu nie będzie się łączyła z innym nakładanymi kolorami. Kwiatostan to różowo- białe kwiaty, w tym celu połącz czerwoną i białą plastelinę. Małe rozgniecione kuleczki będą świetnie prezentować się na drzewie. Skorzystaj z instrukcji na zdjęciach. 

 

                                                     27. ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI – nauka techniki rysowania zentangle

Technika rysowania zentangle to sposób na relaks i wyciszenie. Każdy potrafi rysować kreski i kółka, można z nich narysować niepowtarzalne wzory graficzne. Proponuje wykonać tą techniką zakładkę do książki. Wymyśl swoje esy floresy lub skorzystaj z moich propozycji.

 

Zobacz film, jak wykonać proste wzory zentangle:

                                                     26. SKARBONKA  czyli coś ładnego i praktycznego

Domek – skarbonkę wykonaj z pudełka, kartonu i rolki po papierze toaletowym. By  skarbonka była ładna i estetyczna obklei ją papierem pakowym, kolorowym. Wykonaj wszystkie czynności według instrukcji na zdjęciach. Do gotowego domku – skarbonki wrzucaj monety lub inne skarby przez komin. Oszczędności możesz wyciągnąć wysuwając szufladkę.

 

                                              25. DMUCHAWCE – praca malowana jednym kolorem

Delikatne dmuchawce malujemy białą farbą akrylową. Do tego celu przygotuj paletę, może to być folia aluminiowa nałożona na karton. Prace wykonaj według instrukcji pokazanej na kolejnych zdjęciach. Pamiętaj, farba akrylowa po wyschnięciu zostawia trwałe plamy. Zabezpiecz swoje miejsce pracy. 

 

                                        24. DINO- praca przestrzenna

Dinozaury zrobione z kartonu i rolek po papierze toaletowym są łatwe do wykonania. Spójrz na zdjęcia i korzystając z podpowiedzi samodzielnie wykonaj sympatycznego gada.

 

                                   23.PEJZAŻ MORSKI – nauka rysowania pastelami olejnymi

Pejzaż morski to wdzięczny temat,  pomoże nam nauczyć się w jaki sposób rysować pastelami olejnymi. Rysunek najlepiej wykonać na papierze o wysokiej gramaturze i drobnej fakturze. Każda warstwę nałożonego koloru rozcieramy miękkim papierem lub szmatką tak by powstały łagodne barwne przejścia. Pastele olejne nakładamy jasne na ciemne lub odwrotnie, w miarę potrzeb. Narzędziem posiadającym krawędź (nożyczki, pilniczek) możemy delikatnie zdrapać źle nałożoną warstwę i jeszcze raz ją zakolorować. Skorzystaj z instrukcji lub stwórz własny pejzaż. Powodzenia.

 

                                    22. ŚWIATŁO I CIEŃ – Martwa natura, nauka rysowania ołówkiem. 

Do rysowania używamy ołówków miękkich  typu B i kartek ze szkicownika lub bloku rysunkowego. Najlepiej rysować obserwując, dlatego ułóż na stole blisko źródła światła martwą naturę. Na początek mogą być dwa przedmioty. Obserwuj jakie mają kształty i wielkości, proporcje,  jak układa się na nich światło. Na początku naszkicuj delikatnie kształty przedmiotów. Pamiętaj o kompozycji twojej pracy. Nakładaj cień na rysunku zaczynają od najciemniejszych miejsc. Zmieniaj ołówki od B do 8B, im wyższa cyfra tym grafit jest miększy. Możesz dla złagodzenia przejść w szarościach przetrzeć fragmenty rysunku miękkim papierem lub szmatką. Powodzenia. 

 

                                   21. MÓJ PRZYJACIEL NIE Z TEJ ZIEMI

Wykonaj wymyślonego przyjaciela z dostępnych materiałów w domu. Mogą to być pudełka, rolki po papierze toaletowym, karton, ścinki kolorowego papieru. Twój przyjaciel z innej planety może mieć dowolny kolor i kształt. Wszystko jest dozwolone, bo wyobraźnia nie mam granic.

 

                           20. WSCHÓD SŁOŃCA – nauka rysowania pastelami suchymi

By wykonać rysunek suchymi pastelami potrzebny jest papier o wysokiej gramaturze i z drobną fakturą. Suche pastele są idealne do zapełniania tła, wystarczy parę ruchów kredką, a później tylko techniką rozcierania (palcem lub płatkami do demakijażu) złagodzić przejście pomiędzy odcieniami kolorów. Kolory można nakładać jeden na drugi zaczynając od jasnych. Musimy pamiętać by nie zamazać rysunku w trakcie pracy,  więc warto podłożyć czystą kartkę pod dłoń, którą rysujemy. Ostrożnie zdmuchujemy nadmiar kredy, a gdy rysunek jest gotowy werniksujemy go ( może to być lakier do włosów).

 

                      19. PEJZAŻ  – nauka malowania akwarelami

By wykorzystać wszystkie możliwości farb akwarelowych potrzebny jest dobry podkład. Malujemy na grubym papierze dobrze wchłaniającym wilgoć. Akwarele lubią dużo wody. Papier przyklejamy taśmą malarską by się nie deformował podczas pracy. Płaszczyznę, którą chcemy pomalować moczymy wodą. Zaczynamy malować od jasnych kolorów. Nakładając kolejne warstwy czekamy, aż poprzednia wyschnie. Kieruj się poniższą instrukcją i maluj. Powodzenia.

 

                  18. LISEK – praca przestrzenna

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Posprzątaj swój mały kawałek ziemi i ze znalezionych odpadów wykonaj zwierzaka, które żyje niedaleko nas. Nasza propozycja to lisek.

 

             17.   ŁĄKA WIOSNĄ – techniki mieszane

Malować można nie tylko pędzlem. W tych warsztatach będziemy malować rolkami po papierze toaletowym. Sprawdź czy potrafisz namalować łąkę pełną kwiatów i motyli.

          16.  NIEDŹWIEDŹ

Przeczytaj wiersz Jana Brzechwy i spróbuj go zilustrować. Poniżej nasza propozycja ilustracji.

NIEDŹWIEDŹ 
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

 

             15. MAGICZNE AKWARIUM

Zastosujemy do wykonania akwarium techniki mieszane. Połączymy rysunek wykonany pastelami olejnymi lub kredkami świecowymi z farbami wodnymi.

 

          14. KROKODYL Z RECYKLINGU 

Dziękujemy za nadesłanie zdjęcia wykonanego krokodyla według naszej instrukcji. Brawo Krystian!

 

Na pewno w domach macie rolki po papierze toaletowym. Poniżej pokazuję jak można je wykorzystać i zrobić krokodyla. 

 

               13.  KURKA ZŁOTOPIÓRKA

Przeczytaj wiersz „Kurka złotopiórka” Zdzisława Wysoczarskiego lub go posłuchaj, link: https://www.youtube.com/watch?v=bYFOaXyodpI

 

Jak wygląda twoja kurka? Spróbuj zilustrować wiersz. Poniżej instrukcja jak łatwo narysować kurkę.

 

           12. STROIK WIELKANOCNY

Wykonaj samodzielnie stroik, który na stole wielkanocnym będzie piękną ozdobą.

 

          11. ZAJĄCZEK JAK MALOWANY

Naucz się krok po kroku rysować zajączka.

 

        10. BARANEK Z WŁÓCZKI 

Baranek to też symbol Świąt Wielkanocnych, polecam go samodzielnie wykonać z włóczki.

 

      9.  KOSZYCZEK WIELKANOCNY 

We własnoręcznie wykonany koszyczek można schować zajączka, baranka lub słodycze.

 

      8. PISANKA Z NIESPODZIANKĄ

Malowanie jajek to kolejna wielkanocna tradycja. Proponuję wykonanie pisanki, w której schował się kurczaczek. 

 

     7. PALMA WIELKANOCNA

Palma wielkanocna to tradycyjny symbole Wielkanocy. W tym roku może zagościć na naszych stołach przypominając o Niedzieli Palmowej. Taką palemkę polecam wykonać samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Przygotowanie tej wielkanocnej dekoracji przyniesie ogromną frajdę, dlatego warto znaleźć chwilę czasu. Możemy palmę zrealizować w dwóch etapach:

  • zgromadzić materiały (gałązki, trawy, bazie, bukszpan, kolorowy papier, krepę, nożyczki, klej, drut)  i zrobić kolorowe kwiaty
  • wykonać palmę, mocując kwiaty, ozdoby i bukszpan  na gałązkach tak by powstała gotowa ozdoba 

Powodzenia.

 

      6. KARTKA ŚWIĄTECZNA

Wszyscy w trudnym czasie epidemii zostaliśmy w domu. Pamiętajmy o naszych najbliższych, z którymi nie zobaczymy się w Święta Wielkanocne.Wykonaj samodzielnie kartkę świąteczną, napisz życzenia i wyślij pocztą do cioci, wujka, babci, dziadka. Sprawisz tym wielką radość kochanym osobom.

 

       5. ZIELONY STWOREK

Można zrobić stworka w innym kolorze, nadać mu imię, zrobić zdjęcie i przesłać do nas na adres : ogrodjordanowskinr2poznan@gmail.com  

 

          4. MIASTO NOCĄ

 

          3. KOLOROWY PTAK

Trzymaj kolorowego ptaka za patyk i poruszaj w górę i w dół. Ptak rusza skrzydłami. Lata.

 

            2. KRÓLICZEK Z PAPIERY

Teraz możesz króliczka i kotka nałożyć na dłoń, i animując pacynkami zabawić się w teatr.

 

  1. WIOSENNE KWIATY

Działaj twórczo, zrób zdjęcie swojej pracy i wyślij na adres: ogrodjordanowskinr2poznan@gmail.com lub w wiadomości na naszym Facebooku @oj2poznan

 

 

Share this post


Skip to content